Dnes 28.11.2021 má svátek:        zítra:     

Články

« Seznam

Štědrovečerní zpívání ve velebořské kapli

01.01.2010

„Dobří přátelé nakonec dávají své majetky dohromady a pořizují si dítě. Já jsem v tom příběhu kmotr. A beru to smrtelně vážně.
Zatím jsem kluka seznámil s příjemnými věcmi života – čokoládou, pivem, doutníky, Bethovenem a sprostými vtipy. Myslím, že Bethoven mu nic neříká. Ale zatím je mu teprve rok a půl a časem bude mít plné zuby čokolády, piva, doutníků a sprostých vtipů.
Taky jsem ho seznámil s pastelkami. Koupil jsem voskovky Crayola pro začátečníky – takové ty krátké a tlusté, co malují skoro samy. Minulý týden jsem ho vzal za ruku a udělali jsme na novinách pastelkou tlustou červenou čáru. A najednou BUM HO! Pochopil to. V nějaké nové komůrce v jeho hlavě explodovala žárovka. A udělal to znovu sám. Teď, jak mi napůl radostně a napůl zoufale hlásí jeho matka, ho nic nemůže zastavit.
Pastelky a obrazotvornost – když jste dítě, stačí Vám to ke štěstí. Zvláštní věc tyhle voskovky. Něco vosku z ropy, něco barviva, trošku pojiva – nic na tom není. Dokud nepřidáte obrazotvornost.
Všiml jsme si, že každý dospělý nebo dítě, kterému nové voskovky dám, je najednou trochu divný. Děti se usmějou, v očích se jim objeví zasněný výraz, vysypou pastelky z krabice a chvíli na ně jenom koukají. Pak jdou pracovat na nejbližší rovnou plochu a namalují Vám cokoliv – jen si řekněte. Dospělí se taky krásně usmějou – ale v tom úsměvu je něco mezi radostí, nostalgií a slabomyslností. A hned Vám začnou vykládat, co všechno s voskovkami zažili……
Když se nad tím zamyslíte, čistě z kvantitativního hlediska, vzniká pastelkami víc umění než čímkoliv jiným. V každé zemi na světě musejí být miliardy papírů v miliardách krabic, skříní, podkroví a kredencí, s miliardami obrázků vyvedených pastelkami. Obrazotvornost lidstva se valí jako řeka. Vsadím se, že Ronald Reagan a Michail Gorbačov používali pastelky. Stejně jako Fidel, japonský císař, Ráždív Gándhí, paní Thatcherová a pan Mubarak, možná dokonce i Alajtoláh. A každý další, na koho si vzpomenete.
Možná bychom měli vyvinout pastelkovou bombu jako naši tajnou zbraň. ZBRAŇ ŠTĚSTÍ! Bombu krásy. A vždycky, když dojde ke krizi, bychom jednu vystřelili. Vybuchla by vysoko ve vzduchu – vybuchla by potichu a vyletěly by z ní tisíce, miliony malinkých padáčků. K zemi by se snášely krabice pastelek. A lidi by se usmívali a tvářili by se trochu zvláštně a pokryli by svět svou obrazotvorností.
Asi to zní absurdně, co? Trochu bláznivě, hloupě a podivně. Ale já dnes četl v novinách, kolik peněz dali stranou různé národy na zbraně… A myslím na to, co ty zbraně budou dělat a mám úplně jasno v tom, co je podivné, hloupé , bláznivé a absurdní. A taky je mi jasné, že na místech nízkých i vysokých se nedostává – a je jí potřeba - obrazotvornosti. Rozdávejte, prosím Vás, pastelky.“

Čtením této ukázky z knihy Roberta Fulghuma „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“ a symbolickým rozdáním voskovek a andělských přáníček jsme zakončili společné zpívání vánočních koled a písní ve velebořské kapli na Štědrý večer.
Děkujeme za hojnou účast, doufáme, že se tam všem líbilo, a že si rádi přijdete napřesrok opět s námi zazpívat.

Michal Míča

V galerii si můžete prohlédnout pár fotek, přímý odkaz zde - www.klopinavelebor.c…


Komentáře

Dana Králová

31. prosince 2009, 18:07:42

Dnes jsem si již s nělikoka sousedy popřála do nového roku zdravíčko, štěstíčko a rodinnou pohodu. Prostřednictvím těchto stránek přeji totéž nejem KLOVELákům ,ale i Vám ostatním.Dana Králová

TOPlist