Dnes 28.11.2021 má svátek:        zítra:     

Články

« Seznam

Školní cena Fair play

04.07.2010

Martin Zbořil byl jedním z oceněných Školní cenou Fair play. Přečtěte si níže uvedený článek z Uničovského zpravodaje č. 7, vydaný 22.4.2010. Dodatečně gratulujeme.
Michal Míča„Školní cena Fair play“ pro žáky SOŠ a SOU Uničov

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s klubem Fair play při Českém olympijském výboru každým rokem uděluje takzvanou Školní cenu Fair play. Ceny jsou udělovány za mimořádnou odvahu a rozhodnost při záchraně lidského života, mimořádný mravní čin a skutky ve škole, školních akcích i při sportovních soutěžích. Letos byly Školní ceny Fair play předávány v pátek 12. března ve Smetanově sále Autoklubu ČR v Praze. Mezi oceněnými byli i dva žáci 3. ročníku ze SOŠ a SOU, Uničov, Moravské nám. 681 Martin Zbořil a Roman Plotycia. Oba žáci si odnesli cenu za mimořádný mravní čin.
Martin Zbořil byl 23. září 2009 požádán v místě svého bydliště ve Veleboři o pomoc při rozsáhlém požáru strniště zaviněném neopatrným pálením suchých větví. Vzhledem k faktu, že v tomto období panovalo extrémní sucho, hrozilo rychlé rozšíření požáru na přilehlou vesnici a okolní lesy s nedalekou oborou. Martin nezaváhal, připojil pluh za svůj traktor a ihned vyjel oborat hořící pole. Zásluhou Martinova rychlého zásahu nedošlo k rozšíření požáru ani k hmotným škodám.
Roman Plotycia se 8. května 2009 projížděl na kole po okolí svého bydliště. Mezi obcí Dlouhá Loučka a Křivá uviděl na silnici krabičku. Po zastavení zjistil, že se jedná o diabetickou sadu obsahující glukometr a aplikátor inzulínu s náplněmi. Krabička byla popsána pouze jménem, proto se Roman vydal hledat majitele. Po neúspěšné návštěvě starosty Dlouhé Loučky začal systematicky obcházet občany obce, a tak už večer byla souprava u rodičů chlapce, který ji ztratil. Vzhledem k faktu, že byl páteční večer a novou soupravu by bylo možné pořídit až v pondělí, byl by chlapec v případě náhlého kolapsu ve vážném ohrožení života. Zásluhou Romanovy nezištné pomoci k tomuto ohrožení nedošlo.
Při popisu situací, do kterých se naši žáci dostali, je zřejmé, že Martin i Roman se zachovali příkladně a ocenění bylo předáno do správných rukou. Jejich činy jsou výzvou pro nás všechny nebýt lhostejnými ke svému okolí.

Jana Hájková,
SOŠ a SOU, Uničov, Moravské nám. 681

Popis k fotografii: Ocenění studenti s rodiči a ministryní školství Miroslavou Kopicovou
foto/Mgr. Radim Děrda/


Komentáře

Není vložen žádný komentář..

TOPlist