Dnes 28.11.2021 má svátek:        zítra:     

O měření teploty a tlaku

Aktuální on-line teplotu a tlak v Klopině, včetně grafů za posleních několik dní, můžete sledovat na tomto odkaze.
(při zvolení časového úseku několika dní je nutno počítat s delší dobou načítaní dat).

Tlak je přepočítán na hladinu moře.

Šipky v pravo vedle hodnot teploty a tlaku znázorňují trend těchto hodnot. Po najetí kurzorem na příslušnou šipku se objeví informační bublina s vysvětlivkami.


Tlak a venkovní teplota jsou měřeny regulátorem, který je používán na řízení provozu kotle pro vytápění domu. Toto zařízení má možnost připojení na PC a kontinuální záznam měřených signálů.
Záznam o těchto hodnotách je poměrně zajímavá informace, proto ji chci dát k disposici i Vám. Můžete si sice najít na internetu záznam teplot z různých lokalit, ale jak asi každý z vlastní zkušenosti ví, stačí zajít za kopec a všechno je jinak.
Data z celého průběhu měření jsou archivována, v současné době však nejsou přístupná on-line, v případě zájmu mohu poskytnout ve formátu dbf.
Grafy obsahují možnost znázornění křivky průběh hodin (0-24), pro lepší časovou orientaci v grafu.

Pár slov o teplotním čidle a jeho umístění
Jako teplotní snímač je použito čidlo DALLAS s digitálním výstupem po sériové lince. Velmi důležité je umístění čidla v exteriéru, tento problém je široce diskutován na různých fórech na netu. Nestačí pouze dát ho na neosluněnou zeď, např. právě tato zeď může čidlo ovlivňovat svými tepelnými vlastnostmi. Nejvhodnější umístění by bylo v meteorologické budce v otevřeném terénu, což je však dosti náročné řešení. Zvolil jsem tedy podle mě střední cestu a čidlo umístil do tzv. radiačního štítu (návod na jeho výrobu jsem našel na stránkách www.lphard.cz, kde je podrobný popis-děkuji autorům za inspiraci). Štít je umístěn ve výšce 1,2m nad zemí a ve vzdálenosti 0,6m od zdi na severní straně domu. Dům je na "horním konci" Klopiny.


Administrátor

TOPlist